Rough Rider Ranger 22 LR Carbine 16″ Barrel BR226B16HS-LS
SKU: 727962703922.00 Category: Product ID: 17273
Description
Rough Rider® Rancher™ Carbine 22 LR Black 16” Barrel 6 Rounds Walnut Stock, Buckhorn Sight and Leather Sling. Rule the ranch with the latest addition to the Heritage™ product line. The Rough Rider® Rancher™ carbine bridges the gap between rifle and revolver for simplicity and portability. The included leather sling makes the Rancher™ comfortable to carry and the installed adjustable buckhorn sights allow for quick and clear sighting on the target.
Caliber: 22 LR
Capacity: 6
Finish: Black Oxide
Stock: Walnut with Checkering
Firing System: Spurred Hammer
Action Type: Single Action Only (SAO)
Safety: Manual Safety
Sights Front: Fixed
Sights Rear: Adjustable Buckhorn Sights
Overall Length: 32”
Overall Width: 1.42”
Overall Height: 7”
Barrel Length: 16.125”